چند خط در مورد این پست جنجال برانگیز در صفحه …

بازنشر پست از پروفایل +ببخشید چند لحظه…

چند خط در مورد این پست جنجال برانگیز در صفحه هات
https://plus.google.com/u/0/109644046583695837555/posts/5zGQtxZM1t8
======================================
متاسفانه یکی از اخلاق های بد ما ایرانی ها در فضای مجازی، اعتماد بی جا به هر عکس و جمله و نقل قولی است که صرفا اهداف سیاسی مان را ارضا می کند، یعنی من صرفا وقتی دیدم این جمله می تواند به عنوان چماقی بر سر مخالفم باشد صرفنظر از درستی و غلطی و حتی "بدون ذکر منبع" حاضرم هر نوت و عکسی را منتشر کنم!!
اولین پست رو در مورد عکسی پیرامون میزان استفاده از مشروب در کشورهای با اکثریت مسلمان زدیم که میتونید توی پیج ببینیدش، دومین پست هم مربوط به "نظر حقیقی" جناب شیخ فضل الله نوری در مورد حق تحصیل زنان و تاسیس مدارس دخترانه هست
=====================================
نکته اول:
جمله چه معنا دارد زن درس بخواند؟ این عین اشاعه فحشا در فاحشه خانه هاست اصلا در هیچ منبعی (البته در اینترنت) یافت نشد!! و با توجه به ادبیاتش نیز به نظر می رسد نمی تواند برای شیخ باشد!! زیرا اگر کمی با ادبیات آن زمان آشنا باشید خواهید دید این ادبیات متعلق به آنها نیست!!
نکته دوم:
جمله صرف وجوهات… در ویکی پدیا به آدرس زیر:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%DB%8C%D8%AE_%D9%81%D8%B6%D9%84%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87_%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C
به این صورت آمده است:
شیخ فضل الله نوری «اباحه مسکرات و اشاعه فاحشه خانه‌ها و افتتاح مدارس تربیت نسوان و دبستان دوشیزگان و صرف وجوه روضه خوانی و وجوه زیارات مشاهد مقدسه در ایجاد کارخانجات و تسویه طرق و شوارع…» را خلاف شرع میداند.
نکته سوم:
"دبستان دوشیزگان" منظور مدارس دخترانه نیست، بلکه نام مدرسه دخترانه ای است که میتوانید تاریخ تاسیس و نوع آموزش این مدرسه را در http://iichs.org/index.asp?id=1074&doc_cat=1 ببینید
====================================
و اما حقیقت چیست؟
در اینکه نظر اسلام پیرامون حق تحصیل زنان چه نظری دارد و چگ.نه برخورد نموده است، زیاد صحبت شده و تقریبا اگرکسی بخواهد بدون تعصب نگاه کند خواهد دید که اسلام نه تنها مشکلی با علم آموزی زنان ندارد بلکه تشویق به آن هم نموده است. نمونه بارز آن هم بانوان فرهیخته مسلمان در سراسر جهان و وجود حوزه های علمیه و مراکز دانشگاهی مختص بانوان است. ضمن اینکه حضرت زهرا و حضرت زینب سلام الله علیهما به عنوان دو الگوی زن مسلمان در زمانه خود محل پرسش و معلم و مفسر قرآن و حدیث به زنان زمانه خود بوده اند.
اما نظر واقعی شیخ فضل الله پیرامون مدارس دخترانه و حق تحصیل زنان چه بوده؟؟
در آدرس زیر
http://rezaee1982.persianblog.ir/post/60
که به قلم خانم نسرین رضایی نوشته شده آمده است:
دسته دیگرازحقوق زن به حق زن نسبت به فعالیتهای زنان درعرصه عمومی مربوط میشود . فضل الله درباره حق آموزش زن میگوید تعلیم و تربیت زن تنها به دانشها یی اختصاص نمییابد که با نقش مادری او ارتباط پیدا کنند ، بلکه زن به عنوان انسان ، نیازمند همه دادههای علمی است . خداوند زن را در برابر خود مسول قرار داده است و این امر به نوبه خود نیازمند برخورداری از قدرت و آزادی اراده و فکر و عمل است . فضل الله زن را از حق آموزش به دلیل اختلاط با مردان منع نمیکند زیرا به عقیده او اختلاط جنسی به تنهایی مانع تحصیل زن نیست . او معتقد است برای جلوگیری از انحراف باید ضوابطی ایجاد کرد نه این که مانع تحصیل زن شد . به همین صورت سفر به خارج از کشور جهت تحصیل برای زن حرمت ندارد بلکه شرایط تحصیل در خارج برای زن ومرد هر دو یکسان است . به عقیده او زن و مرد پس از اطمینان از به امکان پایبندی دینی و اخلاقی خود و عدم انحراف ، در محیطی که به لحاظ علمی و اجتماعی از آنها بیگانه است ، میتوانند به تحصیل مشغول گردند.
 همچنین در آدرس زیر
http://iichs.org/index.asp?id=1074&doc_cat=1
که مقاله ای به قلم خانم مریم فتحی است آمده: (اگر توانستید حتما همه مقاله را کامل بخوانید بسیار مفید است)
به جهت روندی که در تربیت غیردینی دختران در این مدارس در پیش گرفته شده بود و آموزش و پروش غربی معیار اصلی آنها بود، از طرف روحانیونی چون حاج شیخ فضل‌اللّه نوری نوری و سیدعلی شوشتری با مخالفت شدیدی روبرو شد و آنها تأسیس چنین مدارسی را «مایه وحشت و حیرت رؤسا و ائمه جماعت و قاطبه مقدسین و متدینین» دانستند.

پس همانطور که مشاهده کردید شیخ نه تنها مخالفتی با تحصیل زنان ندارد، بلکه مشوق آن نیز هست و حتی تحصیل زنان در خارج از کشور را هم بلامانع می داند، منتها آن چیزی که محل اشکال ایشان بوده ترویج فرهنگ ناصحیح غربی بوده که از طریق مدارس دخترانه در حال ترویج بوده است نه خود پدیده آموزش برای بانوان.
===================================
به امید اینکه در پست زدن و نشر مطالب دقت بیشتری کنیم

چند خط در مورد این پست جنجال برانگیز در صفحه ...

Google+: نمایش پست در پلاس

مطالب مرتبط :

۲ دیدگاه

 • بهمن ۱, ۱۳۹۱ - ۱:۳۹ ب.ظ | لینک مستقیم

  لطفا نظرات را ذیل پست اصلی بخوانید:
  https://plus.google.com/u/0/108873979503513864384/posts/abzQjtZenpX

 • بهمن ۱, ۱۳۹۱ - ۲:۰۹ ب.ظ | لینک مستقیم

  آفرین به شما که رفع شبه می کنید.

 • ارسال پاسخ

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + سه = 5