نمادپردازی به سبک دولت راستگویان

نمادپردازی به سبک دولت راستگویان

نمادپردازی به سبک دولت راستگویان

نماد پردازی به سبک دولت راستگویان
یکی از شیوه‌های معمول و غیر اخلاقی منتقدان دولت پیشین، برچسب زدن و تکرار هزاران باره یک مشخصه است تا زمانی که این تکرار در ذهن همه تبدیل به باور شود. یکی از این برچسب‌ها دروغگویی بود که بسامد آن در سخنان مخالفان از قبل از انتخابات ۸۸ اوج گرفت. دیگر تصور اینکه احمدی‌نژاد سخنی نمی‌گوید مگر اینکه دروغ باشد تبدیل به باور شده بود. یکی دیگر از این برچسب‌ها گدا پروری بود. این وجه از انتقادات مخالفان ناظر بر طرح هدفمندی یارانه‌ها بود. طرحی که در آن توزیع یارانه‌های نقدی به وسعت تعداد عابر بانک‌ها انجام شد و در هر ساعت شبانه روز و به صورت همیشه‌گی (نه در زمان محدود) برای همه قابل دسترسی بود به ویژه هیچ کس متوجه نمیشد کسی که به عابر بانک مراجعه میکند قصد دریافت یارانه نقدی را دارد یا پول از حساب خود برداشت می‌کند یا امور بانکی دیگری را دنبال می‌کند. کرامت شهروندی افراد به خوبی مد نظر قرار داشت (صرف‌نظر از عدم کنترل بر گرانی‌هایی که در نتیجه این طرح به وجود آمد اینجا تنها نحوه مدیریت بر توزیع مد نظر است.) اما دولتمردان تدبیر و امید، تدبیر خود را به اوج رسانده و با نا امید کردن قشر عظیمی از مردم از دریافت سبد (پس از امیدوار کردن ایشان) ما بقی را به طرز فلاکت‌باری در صف‌های سرد برفی، به سبک استالینی و کشورهای اقماری شوروی سابق در معرض دوربین خبرنگاران قرار داده و چهره مشمئز کننده‌ای از بی تدبیری را به نمایش گذاشتند. در اینجا قصد ندارم به ضعف‌ها و اشکالات این طرح بپردازم چون اساسا این طرح بدون هیچ نقصی و با موفقیت تمام انجام شد! بله! این طرح دقیقا همانطوری پیاده شد که باید انجام میشد. یعنی چه؟
دولتمردان دولت راستگویان با دعوت از تئورسین‌های تحصیل‌کرده در کشورهای غربی به ویژه آمریکا و قرار دادن آن‌ها در مقام مشاور و پست‌های اجرایی، یکی از کار بلدترین کادرهای موج سازی رسانه‌ای و نماد پردازی عملی را در اختیار دارند. این سطح از نماد پردازی هر چند در داخل و در نظام سیاسی نوپای جمهوری اسلامی ایران ممکن است قابل درک نباشد، اما برای کشورهایی که مناسبات خود را از طریق نحوه دادن دست یا لبخند و جهت نگاه تنظیم می‌کنند از معنا داری فوق‌العاده‌ای برخوردار است. برای کشوری مانند آمریکا که هنگام سخنرانی رئیس جمهور تمام حاضران در جایگاه پشت سر وی با شماره صندلی مشخص شده و هر کدام از هفته‌ها قبل تمرین کرده‌اند که در کجای سخنان رئیس جمهور لبخند بزنند و در کجا چهره‌ای مصمم به خود بگیرند، به حتم نشستن وزیر امور خارجه ایران بر روی ویلچیر در مذاکرات ژنو این پیام را به همراه دارد که سرتیم مذاکره کننده ایران به فلج‌کننده بودن تحریم‌های شما اذعان دارد. نگویید اینطور نیست که علاوه بر عمل، سخنان ظریف و روحانی نیز بر این ضعف صحه می‌گذارد (ر.ک: سخنان ظریف درباره زیرساخت‌های نظامی ایران و سخنان روحانی درباره خزانه). حال که دولت راستگویان با موج انتقادات (به جا و صحیح) در زمینه وا داده‌گی هسته‌ای مواجه شده و هر روز از جانب مقامات آمریکایی و انگلیسی و غربی تحقیر شده و به متعهد بودن به توافق‌نامه ژنو تهدید (نه دعوت) می‌شود، تیم موج سازی و رسانه‌ای رئیس جمهور برای رها شدن از این فشار یک بازی کثیف و تحقیر آمیز را بر ملت شریف و مظلوم ایران تحمیل می‌کند: نمایش چهره مردمی ضعیف که در سیاه زمستان در صف‌های طولانی و از فرط گرسنه‌گی با وضعی اسف‌بار برای چند دانه تخم مرغ و چند سی‌سی روغن و کمی برنج هندی، با هم درگیر شده و این است وضع مردم ایران، در چنین وضعی آیا هنور فکر می‌کنید این توافق یک شکست بوده؟
بررسی علل و عوامل روانشناختی و جامعه‌شناختی صحنه‌هایی مانند تجمع متراکم مردم کشورمان در موارد غیر حیاتی (مثل تجمع در هنگام توزیع بستنی رایگان، یا تجمع بی مورد در مقابل دستگاه خودپرداز در روز اول توزیع یارانه‌های نقدی که در صورت عدم برداشت همچنان در حساب ذی‌نفع باقی خواهد ماند، یا تجمع شگفت‌آور روز رایگان سینما!) بحثی است که ارتباط با گرسنه‌گی مردم ایران ندارد. چه آنکه اقلام موجود در سبد کالا شاید به زحمت یک خانواده ۵ نفره را تا اواسط ماه یاری برساند. ولی تصاویری که از این صف‌ها به جهان مخابره می‌شود، ایران را کشوری با کمر شکسته (مانند کمر ظریف) و ناتوان و محتاج ترحم و صدقه معرفی کرده و دهان منتقدان داخلی را می‌بندد و وا داده‌گی هسته‌ای را پیروزی بزرگ جلوه می‌دهد.
پ.ن: ببینیم امشب چه لیستی از دشنام‌ها برای آقای رئیس جمهور آماده شده تا به منتقدان حواله کند. بعد از بی سواد و طرفداران ۴۹ درصدی بی قانونی و دوستان اسرائیل و کاسبان تحریم و… امیدوارم کار این دشنام‌ها به […] نکشد!
امضا: م.م

بازنشر از پروفایل +zeinab m.kنمادپردازی به سبک دولت راستگویان

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × پنج =