نقش فردید بر گردن امروز و فردای فرهنگ این سرزمین – یوسفعلی میرشکاک

نقش فردید بر گردن امروز و فردای فرهنگ این سرزمین   یوسفعلی میرشکاک

نقش فردید بر گردن امروز و فردای فرهنگ این سرزمین – یوسفعلی میرشکاک

" فردید هرکه بود به ما آموخت که در جهان کنونی فارغ از فکر و ذکر نباشیم، از خودفریبی بپرهیزیم، در صدد فریب دادن دیگران برنیاییم و مهمتر از همه بدانیم که غرب و غرب‎زدگی تا ظهور موعود امم علیه‎السلام مسئله ما باقی خواهد ماند. من اگر جز همین مسئله را از فردید نیاموخته باشم، برای این‎که تا زنده‎ام خود را وامدار او بدانم، کافی است.

در نسبت با مرحوم دکتر سید احمد فردید، هرکسی می‎تواند از منظر حسن ظن یا سوءظن سخن‎ها بگوید، من اما می‎گویم که فردید ورای سوءظن و حسن‎ظن دشمنان و دوستان بود. آن بزرگوار به جایی رسیده بود که نمی‎توانست به خوشامد و بدآمد دیگران اعتنایی داشته باشد. البته هرگاه که تفکر درونی فروکش می‎کرد، کم‎وبیش همچون اغلب ما ایرانیان از در تعارف و مماشات با این و آن درمی‎آمد و حتی گاهی با خلق به نفاق می‎زیست و با مردمان صنعت می‎کرد. اما در ساحت تفکر نه می‎توانست به مماشات سخن بگوید و نه از عهده صنعت کردن بر می‎آمد. نه این‎که نمی‎خواست مصلحت‎بین باشد، بارها جهد کرد که در جهت مصلحت خود و دیگران با این و آن مناسبتی ایجاد کند، اما از عهده فهم مصلحت برآمدن در ساحت تفکر قلبی صورت نبست، از این‎رو تا دهان باز می‎کرد، فردید کنار زده می‎شد و تفکر سخن می‎گفت.

اگر فردید بر گردن امروز و فردای فرهنگ این سرزمین هیچ حقی نداشته باشد، جز این‎که گفته است: «صدر تاریخ ما ذیل تاریخ غرب است» برای اثبات عظمت وی بسنده است. "

یوسفعلی میرشکاک – هفته نامه ی پنجره – شماره ۸ – ۱۸ مرداد ۱۳۸۸ (پرونده ی فردید)
۲۵ مرداد سالروز در گذشت احمد فردید
#میرشکاک
#فردید

بازنشر از پروفایل +امیرحسین پرورشنقش فردید بر گردن امروز و فردای فرهنگ این سرزمین   یوسفعلی میرشکاک

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 × یک =