معصیت بودن بعضی از کارهای به ظاهر اسلامی!

معصیت بودن بعضی از کارهای به ظاهر اسلامی!

معصیت بودن بعضی از کارهای به ظاهر اسلامی!

نکته‌ای که امروز از امام خمینی رحمة‌الله‌علیه یاد گرفتم!
معصیت بودن بعضى از کارهاى به ظاهر اسلامى!
ساعت ۳ بعد از ظهر بود و من هم خسته از رانندگی چند کیلومتر قبل از دلیجان گوشه‌ای توقف کردم و بی‌انگیزه رادیو را روشن کردم. همین که متوجه صدای دلنشین خمینی ِ عزیز شدم، صدا را بلند کردم.
رسیدم قم. اولین کاری که کردم رفتم سراغ نرم‌افزار صحیفه نور و جستجو کردم تا متن کامل سخنرانی را بخوانم. حتی قبل از اینکه بخاری را روشن کنم!
هر چند نکته‌ایست که همیشه و خیلی‌ها تکرار کرده‌اند اما شنیدن و خواندنش از زبان آن مرد خدا خالی از لطف نیست.
متن برای نصب در مسجد و اماکن مذهبی و هر جا که لازم باشد! مناسب است. شاید حرف امام راحل را گوش گرفتند!
فرمود:
گاهى مى‏‌شود که کارهاى به ظاهر اسلامى، لکن با بى‏‌توجهى و خلاف اسلام واقع‏ مى‏‌شود. فى المَثَل، اشخاصى مى‏‌خواهند خدمت بکنند، پاسدارها مى‏‌خواهند خدمت بکنند، پلیس مى‏‌خواهد خدمت بکند و قصدش هم خدمت است، لکن گاهى در کیفیت عمل طورى مى‏شود که معصیت مى‏‌شود؛ مثلًا، من از این کارهاى جزئى، خرده کارى‏‌ها شروع مى‏‌کنم؛ مثلًا، مى‏‌خواهند در کمیته‏‌ها، در جاهایى که براى بسیج مهیا هستند، مى‏‌خواهند اینها خدمت بکنند، لکن گاهى همین‌هایى که مى‏‌خواهند خدمت بکنند، یک کارهایى انجام مى‏‌دهند که با موازین اسلامى درست در نمى‏‌آید؛ مثل اینکه نصف شبها شروع مى‏‌کنند به فریاد و شعار دادن و دعا خواندن و تکبیر گفتن، در صورتى که همسایه‏‌ها هستند و ناراحت مى‏‌شوند، مریض‌ها هستند، معلولین هستند، بیمارستان‌ها هست و اینها رنج مى‏‌برند، و شما یک چیزى را که مى‏‌خواهید عبادت باشد، معصیت کبیره مى‏‌شود. اگر در سحر- فرض بکنید- یک عده‏‌اى بخواهند دعاى وحدت بخوانند، خوب، مى‏‌شود در داخل منزل خودشان، در داخل آن محلى که هستند، در آن داخل، خودشان بخوانند. براى خدا مى‏‌خواهند بخوانند و بلندگو اگر دارند، بلندگو را در داخل بگذارند که صدا بیرون نیاید… .
گاهى پیش من اشخاصى مى‏‌آیند و شکایت مى‏‌کنند که تمام آرامش ما را بعضى از این گروهها به هم مى‏‌زنند و حتى ما خواب نداریم.
شما مى‏‌خواهید یک کار عبادى بکنید، مى‏‌خواهید تظاهرات کنید، مى‏‌خواهید چه بکنید، تبلیغ کنید، دعا بخوانید شما، دعا بین خودتان و خداست. فرضاً بخواهید یک اجتماعى باشد که در آن اجتماع، دعا خوانده بشود، اینجا نباید بلندگوهاى بزرگ را؛ پر قوّه را بیرون بگذارند و تمام افرادى که در این محله هستند یا محله‏‌هاى دور هستند، رنج ببرند از این کار.
اینها معصیت کبیره است که الآن که متوجه شدید، دیگر عذر ندارید. اذیت مسلم و آزار مؤمنین از بزرگترین گناهان کبیره است. شما مى‏‌خواهید تبلیغ کنید، در بین خودتان مى‏‌خواهید بکنید، بکنید؛ مانعى ندارد. در مراکز خودتان هرچه مى‏‌خواهید دعا بکنید، هرچه مى‏‌خواهید تبلیغ کنید، هرچه مى‏‌خواهید شعار بدهید، لکن ملاحظه مردم ضعیف را، مردمى که روز کار کردند و حالا مى‏‌خواهند استراحت کنند، این مرضایى که در بیمارستانها هستند، این‏ معلولینى که از خود شما هستند و در جنگها معلول شده‏‌اند و حالا مى‏‌خواهند استراحت کنند، [بکنید؛] این فریادهاى شما نمى‏‌گذارد آنها استراحت کنند.

صحیفه امام خمینی رحمة‌الله علیه. جلد ۱۶ صفحه ۴۱۱
#نهضت_صحیفه_خوانی  

بازنشر از پروفایل +مصطفا -معصیت بودن بعضی از کارهای به ظاهر اسلامی!

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − دو =