طلبه جوان و دختر فراری

طلبه جوان و دختر فراری

طلبه جوان و دختر فراری

ماجرای طلبه جوان و دختر فراری

این ماجرا زمانی اتفاق افتاده بود که حوزه تعطیل شده بود و طلبه ها برای دیدار خانواده هایشان به شهر و دیار خود رفته بودند و لی میرداماد به علت مشکل مالی ترجیح داد که در حوزه بماند و تک و تنها به درس خواندن مشغول شود که ادامه ماجرا…
شب هنگام، محمد باقر طلبه جوان در اتاق خود مشغول مطالعه بود که به‌ناگاه دختری وارد اتاق او شد، در را بست و با انگشت به طلبه بیچاره اشاره کرد که سکوت کند و هیچ نگوید. دختر پرسید: شام چه داری؟! طلبه آن‌چه را که حاضر کرده بود آورد و سپس دختر که شاهزاده بود و به خاطر اختلاف با زنان حرمسرا خارج شده بود در گوشه‌ای از اتاق خوابید.
صبح که دختر از خواب بیدار شد و از اتاق خارج شد، مأموران، شاهزاده خانم را همراه طلبه جوان نزد شاه بردند. شاه عصبانی پرسید: چرا شب به ما اطلاع ندادی و… محمد باقر گفت: شاهزاده تهدید کرد که اگر به کسی خبر دهم مرا به دست جلاد خواهد داد. شاه دستور داد که تحقیق شود که آیا این جوان خطائی کرده یا نه؟ و بعد از تحقیق از محمد باقر پرسید چطور توانستی در برابر نفست مقاومت نمائی؟ محمد باقر ۱۰ انگشت خود را نشان داد و شاه دید که تمام انگشتانش سوخته و … علت را پرسید. طلبه گفت: چون او به خواب رفت نفس اماره مرا وسوسه می‌نمود. هر بار که نفسم وسوسه می‌کرد یکی از انگشتان را برروی شعله سوزان شمع می‌گذاشتم تا طعم آتش جهنم را بچشم و بالاخره از سرشب تا صبح بدین وسیله با نفس مبارزه کردم و به فضل خدا، شیطان نتوانست مرا از راه راست منحرف کند و ایمانم را بسوزاند.
شاه عباس از تقوا و پرهیزکاری او خوشش آمد و دستور داد همین شاهزاده را به عقد میرمحمدباقر درآوردند و به او لقب میرداماد داد و امروزه تمام علم دوستان از وی به عظمت و نیکی یاد کرده و نام و یادش را گرامی می‌دارند. از مهمترین شاگردان وی می‌توان به ملاصدرا اشاره نمود.
نکته :
ببینید خداوند دنبال بهانه می گرده تا به بندگانش عنایت کنه !  فقط این ما هستیم که توی امتحانات کم می آوریم . مثل این داستان ها و اتفاقات زیاده (حضرت یوسف(ع)، ابن سیرین ، رجبعلی خیاط و…) خداوند در قرآن می فرماید این ها نشانه هایی است برای آنان که می اندیشند ، پس در لحظه گناه با خدا معامله کنید به خاطر چند لحظه لذت زود گذر رابطه خودتون رو با خدا تیره و تار نکنید.
نکته نهایی:
در آیات و روایات موضوعی هست که اگر شخصی کمک بخواهد (مسلمان و غیر مسلمان) بر فرد مسلمان واجب است  که به او کمک کند  . این مطلب رو خود خدا و اهل بیت عصمت فرموده اند ، آیا خودشان به آن عامل نیستند؟؟؟!!   مگر می شود خداوند امری را توصیه کند و خودش به آن عامل نباشد . پس در این لحظات از خداوند و اهل بیت مدد بخواهید آنها حتما پاسخ شما را خواهند داد.

بازنشر از پروفایل +javad farahaniطلبه جوان و دختر فراری

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× سه = 27