سیره رفتاری و عملی پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص)

سیره رفتاری و عملی پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص)

سیره رفتاری و عملی پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص)

نماز نزدش مقدم بر همه چیز بود. کینه به دل نمی‌گرفت و به فکر انتقام از کسی نبود. بردبار و صبور بود. دشنام نمی‌داد. دروغ نمی‌گفت و راستگو بود. به عهد و پیمان وفادار بود.
مغرور نبود. متواضع و فروتن بود. به کسی ظلم نمی‌کرد. اهل تحقیر کسی نبود. گناه کسی را پیش دیگران بیان نمی‌کرد. دیرتر از همه خشمگین و زودتر از همه راضی می‌شد. اهل سرزنش و عیب‌جویی نبود.
خوش‌اخلاق بود. زودتر از همه سلام و حتی به کودکان هم سلام می‌کرد. هم‌نشین فقیران و مستضعفان و با بردگان هم‌غذا بود. دعوت به سفره نان خالی را هم می‌پذیرفت. سفره‌ای را دوست داشت که افراد بیشتری بر سر آن حاضر باشند.
با کسی بدرفتاری و بی‌حرمتی نمی‌کرد. سخاوتمند و بخشنده بود و آنچه را بیش از نیازش خدا به او می‌داد، در راه خدا هزینه می‌کرد. زیاد صدقه می‌داد. حاجتِ نیازمندان را بسیار برآورده می‌کرد. به فکر مردم و جویای احوال مردم بود. هیچ گدا و سائلی را دست خالی برنمی‌گرداند. بسیار اهل صله رحم و عیادت از بیماران بود.
در معاملات دروغ نمی‌گفت و فریبکاری نمی‌کرد. لجباز و اهل مجادله نبود. حق را عمل می‌کرد حتی اگر به ضررش تمام می‌شد. پُرحرفی نمی‌کرد و حرف بیهوده نمی‌زد. همیشه تبسم می‌کرد و لبخند به لب داشت.
منزلش ساده و عاری از تجمل اما همواره تمیز بود. با خانواده‌اش مهربان بود و با آنها مشورت می‌کرد و در کارهای خانه به آنها کمک می‌کرد و صدایش را برای آنها بلند نمی‌کرد. خوراک و پوشاکش بیشتر از خادمانش نبود. در منزل همیشه آراسته بود. بسیار بر نیکی و احترام به والدین توصیه و تأکید می‌کرد.

بازنشر از پروفایل +Yousof Aziziسیره رفتاری و عملی پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص)

مطالب مرتبط :

یک دیدگاه

  • خرداد ۸, ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۲ ب.ظ | لینک مستقیم

    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  • ارسال پاسخ

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


    سه × = 9