سناریوهای پیش روی دشمن آمریکایی در مذاکرات ژنو

سناریوهای پیش روی دشمن آمریکایی در مذاکرات ژنو

سناریوهای پیش روی دشمن آمریکایی در مذاکرات ژنو

سناریوهای پیش روی دشمن آمریکایی در مذاکرات ژنو / کدام سناریو ؟!
 
با در نظر گرفتن این موضوع که آمریکا و غرب در روند  فعلی مذاکرات چه در صورت توافقات کوتاه مدت ۶ ماهه و چه  درصورت شکست مذاکرات ، تحریم های خود را لغو نخواهند کرد ، سناریوهای پیش روی طرف غربی و آمریکایی شامل موارد زیر است :

۱٫       عدم توافق تیم مذاکراه کننده ایرانی و شکست مذاکرات ژنو
نامطلوب ترین سناریو برای غرب ،
در این سناریو تمامی تلاش های پنهان و آشکار چند ماهه اخیر غرب مبنی بر اثرگذاری بر افکارعمومی ایران ، تغییر محاسبات مسئولان ایرانی و  پای میزمذاکره کشاندن از موضع ضعف طرف ایرانی ، بدون هیچ دستاوردی و حتی با تخریب بیش از پیش چهره شان نزد افکار عمومی ایرانیان مواجه می شود  .

۲٫       رسیدن به توافق با شرایط مدنظر ایران ( تصویب مسیر وهدف نهایی و به رسمیت شناختن حق غنی سازی )
سناریو نامطلوب برای غرب
این سناریو همان توافق بدی است که جان کری میگوید عدم توافق بهتر از توافق بد است . در این سناریو عملا دست طرف آمریکایی برای تحمیل خواسته های زیاده خواهانه از جمله تعلیق کامل غنی سازی در قدم های بعدی بسته می شود .
 
۳٫       توافق ۶ ماهه با مفاد و شرایط  مد نظرآمریکایی ها و عدم مخالفت نظام
سناریو مطلوب غرب ،
 در این سناریو غرب ضمن تحمیل شرایط خود و گرفتن امتیاز از طرف ایرانی ، هم تحریم های فعلی را حفظ کرده و هم چماق گزینه نظامی و اجماع جهانی برای افزایش تحریم ها را بعد از عدم توافق در ۶ ماه پیش رو را همزمان حفظ میکند . در این سناریو ایران یا وارد فرایند قبول سایر شروط و خواسته های طرف غربی شده و عملا تسلیم میشود ، ویا در ادامه کار زیر بار تحمیل ها ( اعم از تعطیلی غنی سازی ، تغییر قوانین اسلامی ، عدم حمایت از بشار و حزب الله ، نظارت بر برنامه نظامی و موشکی ) نمی رود و با تحریم ها و فشارهای بیشتر مواجه می شود .
 
۴٫       توافق ۶ ماهه ای با مفاد فعلی و عبور از خطوط قرمز مد نظر نظام که نهایتا با مخالفت نظام مواجه شود
مطلوب ترین سناریو برای غرب
در این سناریوغرب و مزدوران رسانه ای داخلی و خارجی اش ، ضمن گره زدن حل مشکلات اقتصادی ایرانیان با نتیجه مذاکرات ، مسئول شکست مذاکرات را نظام وشخص رهبری معرفی کرده و از خط  عملیات روانی " ما میخواستیم مشکلات اقتصادی و تحریم ها را حل کنیم  اما رهبری نگذاشت " برای ایجاد ناراضایتی عمومی و زنده کردن فتنه خیابانی علیه نظام بهره برداری میکنند .
 ……………………………….
 
با توجه به سناریوهای فوق ، با داده های موجود ، تحلیلم این است با مدیریت طرف آمریکایی  و خصوصا انگلیسی  برروند فعلی و کمک  …  احتمال رخ داد سناریو ۳ و ۴ در ساعات آتی  بیش از سایر سناریو هاست  … البته همانطور که مشخص است نقش تیم مذاکره کننده در این مقطع بسیار حساس وتعیین کننده است . نقشی که دشمن را آچمز کند یا رهبری را سیبل و جانپناه
الله اعلم

#مذاکرات_هسته_ای   

بازنشر از پروفایل +بچه شیعهسناریوهای پیش روی دشمن آمریکایی در مذاکرات ژنو

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار − = 0