سمت دلار !

سمت دلار !

سمت دلار !
عواملی که سبب حذف تیم موفق برنامه سمت خدا شد

من نه تهیه کننده سمت خدا را میشناسم ، نه قصد حمایت از گروه و اشخاص را دارم ، ولی این را می دانم که کسی در موفقیت  این برنامه در سال های اخیر شک ندارد .
به نظرم این ماجرا ۲ بخش دارد . بخش اولش برمی گردد به علل وقوع حذف تیم سابق سمت خدا از صداوسیما ، بخش دومش هم به چگونگی رفتارها و واکنش های طرفین بعد ازاین حذف باز میگردد . من صرفا سعی می کنم تحلیلم را از علل احتمالی رخ دادن بخش اول ماجرا بیان کنم .

از منظر من به طور کلی علل رخ دادن این اتفاق و این حذف را می توان در ۳ بحث مجزا ریشه یابی کرد :
 
۱-     حسادت و تنگ نظری
قدت بلند شود ، باید هرس یا نهایتا چیده شوی تا یکوقت حیات کوتاه قامتان به خطر نیفتد !
ریشه بسیاری از این دست اتفاقات را می توان در تنگ نظری و حسادت افراد در رده های مختلف در داخل و خارج یک سیستم جستجو کرد . افرادی که اصولا با قدکشیدن هم رده ها و همکاران و یا رقبای خود ، قد کوتاهشان به چشم می آید ، افرادی که با کارکردن مفید و موثر دیگران ، کار نکردن ها و کارنامه ضعیفشان مشخص و نمایان می شود و احساس می کنند جایگاهشان به خطر می افتد . و متاسفانه این گونه افراد  و منطقشان هم در تمام سیستم های ما وجود دارند و تفکراتشان را هم اتفاقا بصورت یک فرهنگ سازمانی نهادینه کرده اند .
میخواهد در دانشگاه و محیط آکادمیک باشد ، فلان وزارت خانه باشد ، فلان موسسه فرهنگی باشد ، فلان شرکت خصوصی باشد ، فلان مجموعه رسانه ای باشد ،فلان تیم ورزشی باشد ، فلان نهاد انقلابی باشد یا صداوسیما …
مثال هایش هم شاید همه تان در اطرافتان مشاهده کرده باشید ..
به هر حال قد این برنامه و تیمش بیش از  سایر رقبا و اطرافیانش بلند شده بود …
 
۲-      انتقاد به صداوسیما در موضوع شیوه تبلیغات تلویزیونی
در سال های اخیر نمونه های فراوانی را مشاهده کرده ام که انتقاد از مدیریت و عملکرد مدیران صداوسیما ، عملا مساوی حذف و به حاشیه رانده شدن فرد و یا جناح منتقد شده است . و متاسفانه مسئولان صداوسیما در این قلع قمع منتقدان ، در درمورد منتقدان حزب اللهی و جریان انقلابی به مراتب شجاعانه تر و بی رودربایستی تر عمل می کنند تا افراد روشنفکر و حتی ضدانقلاب .
کسانی که به هر نحو گذرشان سمت  صداوسیما و سمت لایه مدیران این سازمان افتاده می دانند ، به خوبی می دانند که این سازمان کوچکترین فضایی برای نقد خود قائل نیست .
در همین زمینه قطعا نمی توان نقش انتقاد رسمی و علنی کارشناسان این برنامه از صداوسیما را در خصوص استراتژی و عملکرد بشدت مخربش در  مقوله تبلیغاتش را نادیده گرفت .  انتقادی که هم از جهت مادی و هم از جهت معنوی بسیار هم برای صداوسیما گران تمام شد .
 
۳-      انتقاد به نظام بانکداری کشور
از نظر من تمام عامل های بالای یکطرف ، این عامل هم یکطرف !

عاملی که به نظرم در نقد های موجود کمتر بدان پرداخته شد ، ورود شجاعانه و شفاف این برنامه به نقد نظام بانکداری موجود در کشور و بحث بانکداری ربوی و سود محور بود . نقدی که توسط کارشناسان مذهبی و روحانی انجام شد و اتفاقا بدون هیچ محافظه کاری و صریح و شفاف بیان شد . نقدی که من به شخصه نمونه اش را به این صراحت  در صداوسیما سراغ نداشتم . نقدی که دیگر صرفا دامن ضرغامی و مدیران صداوسیما را نمی گرفت ، بلکه شامل طیف  وسیعی از مدیران در سازمان ها و نهادها ، بنگاه ها و .. در سراسر کشور می شد .
دامنه ی وسیعی که قطعا نقد به عملکردشان در حوزه کلان اقتصاد و بانکداری را تحمل نخواهند کرد.
 
نشان به آن نشان که شما وقتی واکنش های رسانه ای به حذف این برنامه را رصد می کردید ، مواضعی علیه این برنامه از برخی رسانه های خاص ( که اتفاقا خود همواره از منتقدان همیشگی صداوسیما بوده اند ) ، خلاف جریان اصلی مخاطبانشان ، مشاهده می کردید که با توجه با سابقه و رویکردشان بدشت عجیب و غیرطبیعی بود . مواضعی که من به شخصه نمی توانم به خود بقبولانم که صرفا بدلیل مثلا خداحافظی ساده ی یک مجری برنامه روی آنتن صداوسیما صورت گرفته باشد … مواضعی که نشان می داد دامنه انتقادات این برنامه ، تا کجاها رفته بود و خاطر چه کسانی را مدکر کرده بود …
این برنامه وارد محدوده ای شده بود که نباید می شد و مقدساتی را زیر سوال برده بود که نباید می برد ..

هنریک هاین آلمانی یک عبارت معروفی دارد که می گوید :
“Money is the god of our times, and Rothschild is his prophet.”
پول ، خدای زمانه ای ماست و راتچایلد هم پیامبر آن است .
جمله ای که شاید برای این دوره زمانه ی ما آن چنان هم بی راه نباشد …
با این فرمانی که می رویم ، شاید همین روزها باید برای برنامه سمت دلار دنبال تهیه کننده باشیم …

پینوشت :
( راتچایلد ، خاندانی یهودی و ریشه دار است که از آنان به عنوان مبدعان و صاحبان نظام بانکداری امروزی و البته صاحبان اصلی قدرت در دنیای سرمایه داری امروزی نام می برند )
 
#سمت_خدا #صداوسیما #نظام_بانکداری  

بازنشر از پروفایل +بچه شیعهسمت دلار !

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + = 10