رزق

رزق

رزق

بسم الله…
#رزق   #کتاب   #کلام_امیر   
حضرت علی(ع) نامه۳۱ به فرزندشان امام‌ حسن (ع) می‌فرمایند:
ای فرزندم! بدان که رزق، دو رزق است:
رزقی که تو به دنبال آن هستی و رزقی که آن به دنبال تو است،
که رزقِ نوع دوم طوری است که اگر هم به سوی آن نروی، به سوی تو می‌آید.
چه زشت است فروتنی به هنگام نیاز و ستم‌کاری به هنگام بی‌نیازی.
دنیای تو برای تو همان قدر است که قیامتت را اصلاح کند و اگر به جهت آنچه از دستت رفته نگران و ناراحت هستی، پس نگران باش برای همة آنچه در دست نداری…

حضرت می‌فرمایند: آن مقدار از ثروت دنیا از تو است که می‌توانی به کمک آن قیامت خود را اصلاح کنی، بقیّه‌اش مال تو نیست و این‌قدرش هم برایت حتمی ‌است. 
محال است خدا کار لغو کند، چون حکیم است. اگر ما را خلق کند و رزق مناسب ما را برای ما خلق نکند، مسلّم ما به نتیجه‌ای که باید در راستای خلقت خود برسیم، نمی‌رسیم.
 خداوند آن رزقی که ما را به ابدیت بکشاند و قیامت ما را اصلاح بکند، حتماً به ما می‌رساند و حضرت می‌فرمایند: پس حرص و غصّه ندارد، چون رزق حقیقی تو آنی است که قیامت تو را برای تو اصلاح کند و این رزق مطمئناً همواره نزد تو است، مواظب باش از این مسئله مهم غفلت نکنی.

حالا مالتان را یعنی آنچه را که به‌واقع ثروت حقیقی شما است به شما بدهند یا آنچه را که ثروت حقیقی شما نیست و ربطی به ابدیت شما ندارد؟
مردم اکثراً ثروت غیر حقیقی را می‌خواهند. مثلاً اگر لباس برای آن است که اوّلاً: وسیلة کرامت و عزّت من باشد، ثانیاً: مرا از گرما و سرما حفظ کند، این لباس در واقع ثروت حقیقی من است، امّا اگر می‌خواهم با لباس توجّه شما را به خودم جلب کنم، دیگر این رزق حقیقی من نیست و نه تنها به وسیلة آن، ابدیت خود را آباد نکرده‌ام، بلکه ابدیتم را خراب کرده‌ام.
حضرت علی می‌فرمایند: پسرم! رزق تو همان اندازه‌ای است که زندگی دنیایی‌ات را طوری سر و سامان دهد که بتوانی به کمک آن ابدیتت را اصلاح کنی، اگر دنبال بقیّه‌اش رفتی، درست به دنبال ضدّ رزق خودت رفته‌ای و آنچه را هم می‌توانستی با رزق اوّلیه‌ات در راستای اصلاحِ قیامت خودت به دست آوری، تخریب کرده‌ای. 
شما عموماً مال مناسبی که بتوانید لباس و مسکن و غذا برای خود تهیه کنید، دارید، بقیّه اوقاتی را که صرف بیشتر کردن این مال می‌کنید باید صرف معرفت و عبادت خدا کنید، و سرمایه ارتباط با خداوند را در این دنیا به دست آورید، تا در قیامت کور محشور نشوید، چون کسی که در این دنیا قلب خدابین پیدا نکرد، در قیامت کور محشور می‌شود که آیه ۱۲۴ سوره طه به آن اشاره می‌کند.

پس پولی که بتوانی با آن یک زندگی ساده فراهم کنی و آن زندگی را بستر معرفت و عبادت حق قرار دهی، برایت مفید است، اما اگر پول زیادی برایت بیاید که دیگر به این خانه و این نوع غذا راضی نشوی و عملاً پولی باشد که فرصت عبادت را از تو بگیرد، در واقع پول اوّلیه‌ای که فرصت بود برای آبادانی قیامت، با پول اضافه از بین می‌رود. خلاصه این‌که رزق حقیقی شما، شما را نجات می‌دهد، ولی آنچه رزق حقیقی شما نیست، شما را از بین می‌برد….

کتاب : جایگاه رزق انسان در هستی، استاد طاهر زاده، چکیده صفحات ۱۹ تا ۳۶
فرصت داشتید حتما بخونید، کتاب بدی نیست…
لینک دانلود :
http://almizan.lobolmizan.ir/ketab/DOC/Jaigahe%20Rezgh.doc
http://almizan.lobolmizan.ir/ketab/PDF/Jaigahe%20Rezgh.pdf

بازنشر از پروفایل +فــ کریمیرزق

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 1 = هفت