بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سینما

بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سینما

بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سینما

دوستان لطفا بخوانید نشر دهید ، تامل کنید،ذکر منبع نیز مهم نیست…

امام خامنه ای :
اینها به صورت پروژه‌اى یک ملت را تحت مطالعه قرار میدهند، نقاط ضعفش را پیدا میکنند، از روان‌شناس و جامعه‌شناس و مورخ و هنرمند و اینها استفاده میکنند، راههاى تسلط بر این ملت را پیدا میکنند؛ بعد به فیلمساز، به فلان بنگاه هنرى در هالیوود سفارش میکنند که بسازد و میسازد.

بسیارى از فیلمهائى که براى ماها و براى کشورهائى نظیر ما میسازند، از این قبیل است. … سلیقه‌سازى میکنند، فرهنگ‌سازى میکنند؛ بعد از آنکه سلیقه‌ها را عوض کردند، ذائقه‌ها را عوض کردند، آن وقت اگر احتیاج به زر و زور بود، دلارها را وارد میکند، نیروهاى نظامى و ژنرالها را وارد میکنند. این، شیوه‌ى حرکت غربى‌هاست؛ باید مراقب بود.

 بیانات در دیدار جوانان استان خراسان شمالى‌ ۱۳۹۱/۰۷/۲۳

من مى‌گویم الان کلید دست شماست. من شأن سینما را این مى‌دانم. من مى‌گویم امروز کلید پیشرفت این کشور، به میزان زیادى دست شماست؛ شما مى‌توانید این نسل را یک نسل پیشرونده، امیدوار، پُرشوق، معتقد به خود و معتقد به ارزشهاى اسلامى و ملىِ خود بار بیاورید؛ و همین‌طور مى‌توانید این نسل را شرمنده، پشیمان، زیر سؤال برنده‌ى افتخارات گذشته و زیر سؤال برنده‌ى افتخار انقلاب و دفاع مقدس بار بیاورید. 

            ولی خسته بودیم و می برد طوفان
            ———————————- تمام شکوه اساطیر ما را

ماجرا این است….
به تماشای تعزیه ای در سوگ حضرت سید الشهدا رفته بودم . مرد جوانی به همراه کودک ۴ یا ۵ ساله اش نیز در کنارم نظاره گر تعزیه بودند و پدر راوی و بازگو کننده داستان برای کودک خود، در انتها وقتی که شمر حضرت را به شهادت می رساند و پدر آهسته داستان را ادامه می داد کودک با لحنی غم انگیز سئوالی از پدر پرسید که چون پتکی بر سر من فرود آمد . سئوال این بود : "بابا چرا مرد عنکبوتی امام حسین را نجات نداد ."!!! و این یعنی شکست سیاست های فرهنگی مسئولین فهیم و با درایت ما ،به یاد آن جمله معروف افتادم که اگر میخواهی بر کشوری حکومت کنی ذهن کودکان آن کشور را ازآن خود کن! 
نگاهی به اطراف خود بیندازیم : کیف و کفش و دفتر و لباس و روش و منش باربی و مرد عنکبوتی و….با تمام جاذبه های کاذب خود چشم و ذهن کودکان ما را پر کرده  و ما خود نیز به این فاجعه دامن می زنیم .
به یقین این پرسش ،تنها سئوال آن کودک نبود ؛که او نمونه ای است از ذهن مملو از اسطوره ها و الگوهای غربیِ نسل کودک امروز جامعه ما . کودکان نسل رسانه ، کودکان نسل تهاجم فرهنگی ،کودکان نسل شبیخون فرهنگی ، کودکان نسل ناتوی فرهنگی و البته کودکان نسل انقلاب فرهنگی ، کودکان نسل مسئولین غفلت زده ، کودکان نسل مظلومیت فرهنگ
به راستی ما برای الگو سازی و معرفی اسطوره های دینی و ملی خود چه کرده ایم ؟! منبر و وعظ و خطابه و مسجد و مدرسه را چه سود اگر نتوانند کودکان ما را با مفاهیم و الگو های دینی بطور فراگیر مانوس نمایند . رسانه ملی که جای خود دارد  … و البته خود مروج این فرهنگ است و …، آموزش و پرورش ،عرصه نشر و مطبوعات ، سینما و عرصه ورزش نیز که خود حدیث مفصل دارند .
کجایید رفقا ؟!!کجایی رسول محمدیان ؟ کجایی تنگسیری ، کجایی امیر اصغر پور ،کجایی اسفرجانی، رکابی ، حاج اسماعیل … کجایید رفقا ؟ !! دلم برایتان تنگ شده است ، هر کدام در کربلایی و والفجری رفتید ، یادتان هست قبل از انقلاب ذهن ما نیز الگویش مرد شش میلیون دلاری و سوپرمن و بتمن بود تا اینکه مردی از نسل آفتاب آمد و یادمان داد که می بایست دل به دلدار داد و الگویمان شد حسین بن علی و قمر بنی هاشم  ، اسطورهایمان شد احمد متوسلیان و بروجردی و باقری و دقایقی و  مجید بقایی و موسی اسکندری و  همت و باکری و خرازی و….
و امروز وارثان آن فرهنگ و امانتداران خونتان شدند مسوولین فرهنگی ، و الگوهای کودکانمان شد …
———————– کجایید رفقا ؟!!! دلم برایتان تنگ شده است….

بازنشر پست از پروفایل +ali javdaneبیانات مقام معظم رهبری در خصوص سینما

Google+: باز نشر ۱ مرتبه
Google+: نمایش پست در پلاس

مطالب مرتبط :

۳ دیدگاه

 • بهمن ۲۷, ۱۳۹۱ - ۶:۵۶ ب.ظ | لینک مستقیم

  وقتی شما خود محبوبیتی برای نسل جوان ندارید و به کسانی که برای جوانان محوبیت دارند اجازه ی ورود به عرصه ی مبارزه فرهنگی نمی دهید چنین اتفاقی عجیب نیست

 • بهمن ۲۷, ۱۳۹۱ - ۷:۱۴ ب.ظ | لینک مستقیم

  یعنی به جای این که اجازه دهیم هالیوود برای ما فرهنگ سازی کند، توسط روشنفکران خودی همان کاری کنیم که هالیوود میخواهد ؟ این روش و منش یک انقلاب اسلامی است ؟
  شاید ملاک محبوبیت جوانان باید تغییر کند….

 • بهمن ۲۷, ۱۳۹۱ - ۸:۱۳ ب.ظ | لینک مستقیم
 • ارسال پاسخ

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 7 = هشت