به مناسبت سالروز رحلت سید مرتضی علم الهدی

به مناسبت سالروز رحلت سید مرتضی علم الهدی

به مناسبت سالروز رحلت سید مرتضی علم الهدی

به مناسبت سالروز رحلت سید مرتضی علم الهدی
سید مرتضی علم الهدی (برادر شریف رضی که نهج البلاغه را جمع کرده است) بزرگترین متکلم شیعه و مایه فخر و مباهات مذهب است.  نَسب وی با پنج واسطه به امام هفتم می‏رسد. او شاگرد شیخ مفید و استاد شیخ طوسی است.
در مورد اینکه او و برادرش شریف رضی چگونه به محضر درس شیخ مفید راه پیدا کرده اند گفته شده:
شیخ مفید در خواب می بیند که حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دست حسن و حسین (علیهماالسلام) را گرفته و پیش او آورده است و می فرماید به این دو فرزند من فقه بیاموز.
شیخ مفید پس از بیداری به حیرت فرو می رود که یعنی چه که من به این دو امام معصوم فقه بیاموزم و تعبیر این خواب چیست تا آنکه فردای آن شب، فاطمه مادر سید مرتضی و سید رضی، دو پسر خود را که در آن موقع خردسال بودند پیش شیخ آورده و شیخ مفید برای رعایت بزرگی این زن به او سلام کرده و برمی خیزد تا پس از احترامات معمولی، فاطمه مادر کودکان، همان عبارت مذکوردر رویا را به زبان آورد و گفت: ای شیخ این دو پسران من هستند، اینها را پیش تو آورده ام که به آنان فقه تعلیم دهی.
در این هنگام شیخ مفید تحت تاثیر قرار گرفت و خواب را به آن بانوی جلیل القدر بازگو نمود و به تعلیم و تربیت آن دو برادر والاگهر اهتمام تمام به کار برد تا به آن مقام عالی علم و اجتهاد نائل آمدند که هر دو از ذخیره های ارزشمند شیعه و از نوادر و نوابغ روزگارشدند.
سید مرتضی پس از عمری تلاش و کوشش در راه احیای مکتب و رونق بخشی به معارف ناب تشیع در روز یکشنبه ۲۵ ربیع الاول ۴۳۶ ق در سن هشتاد سالگی دیده از جهان فرو بست و نور وجودش به انوار طبیه اجداد طاهرینش پیوست. طلاب و دانشجویان را سزاست تا در راه دفاع از مذهب حقه امامیه، تأسی به چنین بزرگمردی کنند.
روحش شاد، یادش مستدام و راهش پررهرو باد.

بازنشر از پروفایل +عباس ذوالقدریبه مناسبت سالروز رحلت سید مرتضی علم الهدی

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× یک = 7