بزرگی و قدرت ایران امروز را باور کنید

بزرگی و قدرت ایران امروز را باور کنید

بزرگی و قدرت ایران امروز را باور کنید

 
بزرگی و قدرت ایران امروز را باور کنید

نطق سالانه رئیس جمهور امریکا در جمع کنگره و سنا بیانگر دستاوردهای سالانه امریکا و راهبردهای آینده آن کشور و مهمترین نطق عالیترین مقام کشور امریکاست. درجه اهمیتش چیزی شبیه به سخنرانی سالانه و راهبردی رهبر انقلاب در ابتدای هر سال در حرم مبارک امام رضا علیه السلام است.
اوباما در این سخنرانی از نابرابری‌های اقتصادی در جامعه امریکا انتقاد کرده و البته باز هم در مقام رهبر این کشور تلاش کرد تا بگوید که امریکا هنوز هم کشور فرصت‌های برابر است، انگاره‌ای که البته در سال‌های اخیر به صورت جدی مورد خدشه قرار گرفته و جنبش‌های اعتراضی شبیه جنبش تسخیر وال استریت را به دنبال داشته است.
اما آنچه برای من مهم است، تصویری است که رئیس جمهور یک کشور مدعی اداره و رهبری جهان از ایران امروز، یعنی ۳۵ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی دارد. او در بخش‌ مربوط به سیاست خارجی سخنرانی خود، محوری‌ترین بحث‌ها را به موضوع ایران اختصاص داده و البته یک اعتراف شاید ناخواسته را هم در دل بحث‌های خود بیان کرد.
اوباما برای آنکه اثبات کند توافقنامه ژنو یک پیروزی بزرگ در عرصه سیاست خارجی برای کشور امریکا و حتی یک دستاورد تاریخی برای این کشور در عرصه بین‌المللی است، از نمونه‌های تاریخی مشابه در تاریخ سیاست خارجی امریکا، یعنی گفتگوهای امریکا با اتحاد جماهیر شوروی در زمان جنگ سرد مثال آورده و می‌گوید: «  اگر جان اف کندی و رونالد ریگان توانستند با اتحاد جماهیر شوروی مذاکره کنند، پس قطعاً یک آمریکای نیرومند و به خود مطمئن می تواند با دشمنان کم قدرت تر امروز به مذاکره بپردازد.»
او ایران را دشمن می‌داند و چالش ایران انقلابی برای امریکا را چالشی در تراز چالش اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک قطب جهانی در دوران جنگ سرد، البته تلاش می‌کند با بکار بردن عباراتی چون «کم قدرت تر» از جایگاهی که برای ایران امروز تصویر کرده است بکاهد اما عملا اعتراف می‌کند که انقلاب اسلامی ۳۵ ساله ایران، پدیده‌ای است فراتر از یک منطقه خاص، بلکه در تراز یک قطب جهانی همچون اتحاد جماهیر شوری سابق.
اوباما برای توضیح کلام خود و توجیه نمایندگان به همراهی با سیاست امریکا در قبال ایران، یک جمله کلیدی دیگر هم به زبان می‌آورد: « ما باید به خاطر امنیت ملی مان، به دیپلماسی فرصتی بدهیم تا موفق شود.» و در ادامه می‌گوید: «اگر رهبران ایران این فرصت را غنیمت شمرند، و ما به زودی خواهیم دید، آنوقت ایران می تواند گام مهمی برای پیوستن مجدد به جامعه بین المللی بردارد و ما به یکی از مهمترین چالش های امنیتی دوران خود بدون مخاطرات جنگ فیصله خواهیم داد.»
این انقلاب اسلامی ایران است که امریکای مدعی ابرقدرتی و هژمونی جهانی آنرا به عنوان مهمترین چالش امنیتی دوران خود معرفی می‌کند.
در این لحظات ضرب آهنگ جمله آقای ظریف در دانشگاه تهران در گوشم طنین انداز می‌شود که وقتی با انتقاد یک دانشجو از توافقنامه ژنو روبرو شد گفت: غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند [هیاهو] آیا شما فکر کردید امریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد از سیستم دفاعی ما می‌ترسد؟ [هیاهو] آیا واقعاً به خاطر قدرت نظامی ماست که امریکا جلو نمی‌آید؟ بعد هم شما بر اساس چه دلایلی فکر می‌کنید امریکا می‌تواند به اطلاعات نظامی ما دست پیدا کند؟ کدام سند را خوانده‌اید؟ کدام سند چنین حرفی را زده است؟
دشمن، قدرت ایران را پذیرفته است، از اعلام دشمنی با ایران ابایی ندارد، و این قدرت را به عنوان بزرگرین چالش امنیتی ملی خود شناسایی کرده است. این چالش بزرگ را اگر می‌توانست خیلی زودتر با توپ و تفنگ و تانک و ناو به زانو درآورده بود. نتوانسته، اینرا اعتراف می‌کند و به هزینه‌های بالای آن اذعان دارد.
شاید اگر به اندازه اوباما قدرت ایران نوین پس از انقلاب اسلامی را باور کرده بودیم، امروز می‌فهمیدیم که چرخش چرخ سانتریفیوژها فراتر و بزرگتر از معادل سازی با چرخش چرخ کارخانه‌هاست. شاید درک می‌کردیم که ایران دارد تنه می‌زند به تنه کدخدا و چه نیاز که برود زیر خیمه کدخدا؟ شاید می‌فهمیدیم که ایران در آستانه ظهور به مثابه یک قدرت بزرگ جهانی است و تلاش‌ها و فشارها برای توقف انقلاب اسلامی ایران در این مسیر است.
*بزرگی و قدرت ایران امروز را باور کنیم؛ قدرتی که از دورن جوشیده است، مستقل، مومن و البته مصمم و به این قدرت فرصت بدهیم تا جوانه بزند،رشد کند و برگ و بار بگیرد.راهی غیر از تعظیم مقابل کدخدا پیش روی ماست،راهی که پس از ۳۵ سال، امتحان خود را خوب پس داده است*

بازنشر از پروفایل +علی نادریبزرگی و قدرت ایران امروز را باور کنید

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 12