استفتائات جدید، احکام عید نوروز

استفتائات جدید، احکام عید نوروز

استفتائات جدید، احکام عید نوروز

عید نوروز               {احکام + اعیاد}

س: همانطور که مستحضرید یکی از سنت‌های ملی ملت ایران برپایی عید نوروز است که پیرایه‌هایی نیز برای آن قرار داده شده که از جمله مراسم چهارشنبه سوری و سیزده بدر است که در طول سال‌های اخیر برپایی این مراسم ها علاوه بر بجا گذاشتن تلفات و خسارات جانی و مالی، موجب هتک حرمت مسائل شرعی شده و به ویژه در روز سیزده بدر در صحراها و بیابان ها برخی علاوه بر اختلاط محرم و نامحرم به رقص و پایکوبی و انجام برخی محرمات دیگر می‌پردازند. از آنجایی که متاسفانه روز به روز این گونه سنت‌ها در حال رواج است خواهشمند است نظر مبارک را در مورد این عید و پیرایه‌های آن بیان فرمایید تا متدینین وظیفه خود را در قبال آن بدانند قبلا از ارائه طریق حضرتعالی سپاسگزارم.
ج:
حضرت آیت الله خامنه ای:
در اصل عید و عید گرفتن اشکالی نیست باید از کارهای حرام احتزار شود.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:
رقص و اختلاط محرم و نامحرم در هر روز و هرجا حرام است خواه در عید نوروز باشد یا سیزده بدر یا غیر اینها و همچنین آتش بازی در چهارشنبه سوری و یا هر وقت دیگر، و شخص مسلمان باید اسلام را بر همه شوون و مراسم مقدم بدارد و انچه که ایرانیان قبل از اسلام به عناوین مذکوره بنام مراسم ملی و غیره انجام می داده اند محکوم اسلام است و اسلام بر آن خط بطلان کشیده و کسی که مجددا بخواهد تحت هر نامی و عنوانی آن را احیا کند بر خلاف وظیفه اسلامی خود عمل کرده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
عید نوروز مراسم و جنبه های مثبتی دارد مانند پاک سازی منازل و صله رحم و دید و بازدید و امثال اینها که از نظر شرع مقدس اسلام خوب است ولی از مراسم خرافی مانند شب چهارشنبه سوری و سیزده بدر سزاوار است اجتناب شود.

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی:
عید فی حد نفسه مانعی ندارد ولی انجام محرمات شرعی در هیچ حال و تحت هیچ عنوان جایز نیست و مسلمانان و مومنان باید از کار حرام همواره اجتناب کنند و در این گونه موارد نهی از منکر کنند.

حضرت آیت الله تبریزی:
فعل حرام حرام است و فعل حلال حلال است چه در عید نوروز و چه در غیر آن و تکلیف دیگران است که در این موارد امر به معروف و نهی از منکر کنند.

حدیث
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ عَجِبْتُ لِمَنْ یَحْتَمِی‏ مِنَ الطَّعَامِ‏ مَخَافَةَ الدَّاءِ کَیْفَ لَا یَحْتَمِی مِنَ الذُّنُوبِ مَخَافَةَ النَّارِ .
رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: من در شگفتم از کسى که از غذا پرهیز مى‏کند از ترس دردى که مبادا عارض او شود، چگونه از گناهان نمى‏پرهیزد از ترس آتش دوزخ؟

#عید_نوروز   #اعیاد  

بازنشر پست از پروفایل +استفتائات جدیداستفتائات جدید، احکام عید نوروز

Google+: نمایش پست در پلاس

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 6 = هیچ