آیا جلیلی در ۶ سال مذاکره خود بیانیه می خوانده است؟

آیا جلیلی در 6 سال مذاکره خود بیانیه می خوانده است؟

آیا جلیلی در ۶ سال مذاکره خود بیانیه می خوانده است؟

آیا جلیلی در ۶ سال مذاکره خود بیانیه می خوانده است؟
پاسخی به تخریب ناجوانمردانه جلیلی و تیم مذاکره کننده سابق

+محمدصالح مفتاح چند روز پیش پستی منتشر کرد و از+Mohsen Mahdian سوال کرد چطور در حالیکه هنوز متن توافقنامه ژنو منتشر نشده است و نمی دانیم مضمون توافق چیست اینچنین از این توافق ذوق زده شده اید به نحوی که هنوز این متن توافق در رسانه ها منتشر نشده، مقاله آن مرد http://bit.ly/1b2faLj را در الف منتشر کرده اید و شروع کرده اید به تمجید از توافق و توافق کنند و اصولا بدون اطلاع از متن توافق از چه تمجید کرده اید؟ سوالات خوبی بود که می توانید اینجا بخوانید: http://bit.ly/1b2eXI2
+Mohsen Mahdian هم در پستی تلاش کرد به این پرسش ها پاسخ بدهد. http://bit.ly/1imomQ8 اما همه چیز به اینجا ختم نشد و از بعد از ظهر آن روز، ایشان تلاش کرد بجای تبیین چرایی موفقیت این توافقنامه و تیم فعلی مذاکره کننده ، ناجوانمردانه تیم مذاکره کننده قبلی و خصوصا سعید جلیلی را تخریب کند. شیوه ساده بود و پیش از این بارها آزموده شده بود. خصوصا در ایام انتخابات ریاست جمهوری وزمانی که دوستان ستونی را ویژه تخریب جلیلی در الف راه اندازی کرده و مدیریت می کردند.
http://bit.ly/1imoqPR 
http://bit.ly/1imopvd

این نکته را ابتدا بگویم که این رویکرد که بجای بحث کردن بر سر محتوا و مواد توافقنامه فعلی، به بحث بر سر تیم های هسته ای و تلاش برای اثبات یکی و تخطئه دیگری بپردازیم همان مسئله فرعی است که ما را از اصل ماجرا در خواهد کرد. اصلا فرض را بر این بگیریم که تیم قبلی بدترین عملکرد را داشته است. امروز این توافق را تیم فعلی امضا کرده است، بسم الله! بگویید و بگوییم که چه گرفته ایم و چه داده ایم و در آینده چه باید بکنیم.
اما به هر حال دوستان ترجیح دادند که بجای بحث بر سر مفاد این توافقنامه به تخریب و تخطئه تیم قبلی بپردازند، اما نه بصورتی فنی و دقیق بلکه بگونه ای ناجوانمردانه و همین ناجوانمردانه بودن و ظلمی که دیدم بر جلیلی رفته وادارم کرد تا ناگفته هایی از توافقات تیم قبلی را هم بازگو کنم.
….
اولین اقدام دوستان انتشار متنی بود که از آن با عنوان بسته پیشنهادی ایران در سال ۸۸ یاد کردند. بعد از انتشار این متن که یک متن کلی و بدون ورود به جزئیات بود توسط این دوستان، یک مافیای رسانه ای بلافاصله متن مذکور را به همین عنوان در همه رسانه ها مثل عصر ایران و فردا و خبرآنلاین منتشر کرد تا به صورت ناخودآاگاه این پیغام را به مخاطب القا کنند که جلیلی با این ادبیات کلی مذاکره می کرده است و به همین دلیل هم به نتیجه نرسیده است. 
این در حالی بود که نه به زمان ارائه این بسته ونه الزامات زمان مذکور اشاره ای نشده بود. زمانی که این متن کلی به ۱+۵ ارائه شد ما در مراحل اولیه تثبیت فناوری هسته ای صنعتی خود بودیم و برای پرشدن دستمان در مذاکرات ناچار به خریدن زمان بودیم و چه شیوه  ای بهتر از مذاکره برای خریدن زمان. اساسا آن دوره مذاکره برای مذاکره بود تا تثبیت کامل فناوری هسته ای. این امر محقق شد و به گفته کری ۱۶۰ سانتریفیوژ ما به ۱۹هزار سانتریفیوژ رسید و ما توانستیم اورانیوم را تا ۲۰ درصد غنی کنیم. صحیح ترین کار در آن برهه از زمان ارائه آنچنان متنی برای مذاکره بود و این اولین ناجوانمردی در ارائه ناقص بسته مذکور و بیان چرایی آن.
………
اواخر سال ۹۰ و اوایل ۹۱ با عملی شدن تحریم بانک و نفت و همچنین تثبیت فناوری صلح امیز ایران در مرحله صنعتی و ۲۰ درصد، و اصطلاحا تقویت موضع ایران، زمان گفتگو برای رسیدن به یک نقطه مشترک آغاز شد. بسته دیگری که دوستان منتشر کردند و تلاش کردند آنرا تمسخر کنند مربوط به این زمان است. و نشست مسکو که در آن غرب پیشنهاد تعلیق را ارائه کرد و ایران بسته خود را که شامل ۵ گام کلی بود مطرح کرد. اما هرگز دوستان نگفتند این نشست که همین دوستان هم در آن حاضر بودند به انضمام نشست بغداد، به نشستآلماتی منجر شد که به فرموده رهبر انقلاب مقارن بود با عقب نشینی طرف غربی.
غربی ها در بغداد چه می خواستند؟ در آلماتی ۱ چگونه عقب نشینی کردند؟
در بغداد آنچه غرب روی میز گذاشت تلاش برای فریز برنامه هسته ای ما بود
فردو تعطیل
غنی سازی ۲۰ درصد متوقف
مواد ۲۰ درصد تولیدی از ایران خارج شود
در مقابل غرب دیگر تحریمی نخواهد کرد
تیم ایرانی نپذیرفت و به خانه برگشت
در این ایام اقدام به نصب ۳۰۰۰ سانتریفیوژ نسل جدید شد و نتیجه اش در آلماتی ۱ روشن شد. غرب با عجله به میدان آمد تا توافقی را با ایران امضا کند تا توسعه فناوری بیش از این نباشد. پیشنهادات عوض شد و غرب عقب نشست.
فردو تعطیل نشود فقط گاز تزریق نشود به سانتریفیوژها
غنی سازی متوقف نشود فقط ۶ ماه تعلیق شود البته قابل تمدید
مواد ۲۰ درصد خارج نشود فقط اکسید شود
در مقابل 
تحریم جدیدی نخواهد بود، لغو تحریم طلا و فلزات و پتروشیمی.
تیم ایرانی نپذیرفت و به ایران بازگشت.
واکنش رهبر انقلاب به این عقب نشینی جالب است: در این دیدار غربی ها کار مهمی انجام ندادند که از آن تعبیر به دادن امتیاز شود بلکه آنها فقط به بخشی از حقوق ملت ایران، اعتراف کوچکی کردند.
آلماتی ۲
غربی ها  خواستار توقف برنامه هسته ای ایران در همین مرحله و نگران از توسعه بیشتر آن بودند. پیشنهاد ایران این بود:
تعلیق ۲۰ درصد فقط برای ۶ ماه غیرقابل تمدید
فردو ۲۰ درصد غنی نمی کند ولی گاز برای غنی کردن ۵ درصد تزریق خواهد شد
مواد موجود ۲۰ درصد به هر میزان که لازم داشته باشیم اکسید خواهد شد
طرف مقابل
لغو تحریم بانکی و نفتی
تیم مقابل جواب منفی نداد و اعلام کرد اختیار برای تصمیم گیری در این سطح ندارد و باید از پایتختها اجازه بگیرند که جلیلی اعلام کرد تا ۱۰ ساعت دیگر هم مینشینیم، بروید و پاسخ بیاورید. رفتند و انتخابات شد و ..
این عقب نشینی غرب و رسیدن به این مرحله، با سخنرانی و کلی گویی محقق نشده بود. مذاکره انجام شده بود. مذاکره ای که هیچ وقت اعلام رسانه ای نشد. دقت کنید. در این امتیازات نه حرفی از غنی سازی ۵ درصد ایران است و نه حرفی از تعلیق بالا ۵ درصد نه حرف از تعطیلی اراک است و نه حرف از پروتکل الحاقی و بازرسی های آنچنانی و نه حرف از اکسید کردن هر آنچه مواد ۵ درصدی که از این به بعد تولید میکنیم. فقط بحث روی ۲۰ درصد می چرخد. مقابلش هم همه تحریمهاست که تعدیل شده اش می شد برخی از آنها.
جلیلی در آلماتی ۲ خیلی راحت می توانست آنچه امروز دوستان به عنوان توافق بسته اند را با غرب ببندد، آنهم با امتیاز داده کمتر و البته آورده بیشتر؛ و بعد از آن به راحتی می شد قهرمان مذاکره و قهرمان هسته ای و براحتی رئیس جمهوری دولت یازدهم. اما اینها را نکرد چون آن توافق را خیانت در امانت می دانست..
……..
این تعریف و تمجید همان روزهای صادق زیباکلام در سرمقاله شرق از جلیلی و باقری هم بد نیست شاید نگاه منصفانه ای بدهد که مذاکره در کار بود http://khabarfarsi.com/ext/2651195
 آنچه تیم آن زمان به آن راضی نمیشد، دادن امتیاز مفت بود، آنچیزی که ولایتی در مناظره به نقل از عراقچی به وضوح اعلام کرد.
این مناظره تاریخی ولایتی و جلیلی در این باره را نباید از دست داد:
ولایتی: دیپلماسی این نیست که فقط بنشینند بیانیه بدهند و حرف هایی را بزنند و در آخرین دوری که در آلماتی آقای دکتر جلیلی داشت، آنها پیشنهادهایی به ایران کردند که بر اساس آن می شد کارها را مقداری جلو ببریم و آن پیشنهاد این بود که طرف مقابل ۵+۱ گفت غنی سازی ۲۰ درصد را متوقف کنید و در کارهای فردو  هم مقداری کندی ایجاد شود.آنها اعلام کردند این سه تحریم را بر می داریم و ما در پاسخ گفتیم که این کار را می کنیم، شما کل تحریم ها را بردارید،که به شهادت معاون امور خارجه(عراقچی) که در جلسه بوده است این مسائل را مطرح می کنم.

جلیلی:  نکته دومی که وجود دارد، اتفاقا من برای مردم بگویم در آلماتی چه خبر بود؟ در آلماتی آنها همین بحث را که ایشان می گویدمی گفتند، ما بیاییم ۲۰ درصد را در ازای دو تحریمی که بعدا می خواهد انجام بشود، بدهیم. دُر برابر آب نبات. بعد آنها وارد سه درصد شوند. همین روند خطاست که عده ای از دوستان شما زمانی همین بحث را دنبال می کردند. آنچه شما درباره آلماتی گفتید، کاملا غلط است. نوار آلماتی موجود است و پیاده شده. اینجا به مردم‌مان عرض کنم. آنجا بحث شد که ما به آنها گفتیم ما حاضریم گام های متقابل برداریم. هر میزان که شما می آیید ما هم می‌آییم. اگر شما پنج کیلومتر، ما هم پنج کیلومتر. ۲۵ کیلومتر و ۱۰۰ کیلومتر هم همین طور.آنجا نماینده انگلیس گفت شما حاضرید همین الان این را انجام دهید؟ گفتم بله. گفتم شروع کنیم. من کاغذم را در آوردم. نماینده آمریکا به نماینده انگلیس گفت ساکت، چیزی نگو! ایشان متوقف شد که همه خندیدند. گفتم خب ادامه دهیم. شما می گویید ۲۵ کیلومتر، خب ۲۵ کیلومتر. این چه حرفی است؟ چیزی که آنجا نماینده انگلیس گیر کرده و همه به او خندیدند و بعد نماینده آمریکا به او گفت این طور پیش نرو و به همین دلیل منطق محکم ما بود که آنها اعلام کردند که پس ما باید به مراکزمان برویم و مشورت کنیم و بعد از چند روز به شما بگوییم. چند روزشان شد ۴۰ روز.
……
و کلام آخر آنکه:
قلندری به سبیل بلند و لاتی حرف زدن و دستمال یزدی به دست گرفتن نیست؛ قلندری یک جو جوانمردی می خواهد و بس! که بواسطه آن ناجوانمردانه از روی حقیقت نگذریم
شاید خیلی آسان تر باشد که برای پاسخ به این دوستان به شیوه خودشان مثلا فلان پرونده را رو کرد و بعد تخریبشان کرد، اما اینها بدور از جوانمردی است، حقیقت نیست و به حقیقت منجر نخواهد شد. خلاصه آنکه
نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست /کلاه داری و آیین سروری داند
هزار نکته باریکتر ز مو این جاست /نه هر که سر بتراشد قلندری داند..

بازنشر از پروفایل +ali naderiآیا جلیلی در 6 سال مذاکره خود بیانیه می خوانده است؟

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − دو =