آیا این راهی که می رویم مسیر ترکستان نیست؟

آیا این راهی که می رویم مسیر ترکستان نیست؟

آیا این راهی که می رویم مسیر ترکستان نیست؟

آیا این راهی که می رویم مسیر ترکستان نیست؟
ببینید اگر ما با آمریکا و ایضا ۵ بعلاوه یک باید دور میز بنشینیم و مذاکره کنیم و در حال نبرد دیپلماتیک و کشاکش بر سر عزت و استقلال و تحریم و حل مسئله هسته ای و ایضا حل مشکلات مردم باشیم ابتدایی ترین کار اینست که خودمان را در برابر حریف خوار و خفیف نکنیم و دست مان را خالی نکنیم تا در مذاکرات تو سری خور نشویم.
اگر کسی ۲ واحد درس دیپلماسی و فن مذاکره و چانه زنی که به دانشجوی تازه وارد کارشناسی علوم سیاسی تدریس می کنند پاس کرده باشد می داند جزو اولی ترین اصول اینست که می گویند اگر در مذاکره یا پیش از آن، حریف اظهار ضعف علنی ما را بفهمد و احساس کند ما نیاز مبرم به مذاکره داریم پیشاپیش باید شکست مان را به خودمان تبریک بگوییم. این ذهنیت حریف از وی یک مذاکره کننده طماعی میسازد که با هیچ ترفند و وعده و تطمیع و تهدید و هیچ پیشنهادی در مذاکره اصلاح نخواهد شد.
حالا طبق همین اصل اگر فردی مثلا رئیس جمهور یک کشور باشد و چند روز قبل از مذاکره دانشگاه تهران برود و در سخنرانی رسمی بگوید:
خزانه کشور خالی است و با انبوه بدهکاری روبرو هستیم
با تمام احترامی که برایش قائلیم هم به عقل سلیم خودش و مشاورانش برای انتخاب این جمله شک می کنیم هم به دیپلمات یا انقلابی بودنش باید شک کنیم و هم حتی در حقوقدان بودنش که هیچ! حتی تر از یک سرهنگ امنیتی هم این سطح پایین تحلیل نسبت به منافع ملی را بعید می دانیم.
اینها همگی قبل از بررسی صحت و سقم حرفش و هدفش از این کار است که حالا یا مظلوم نمایی است یا تخریب دولت گذشته یا واقع گویی و در میان گذاشتن مسائل با مردم یا هرچیز دیگر که به بحث ما فعلا ربطی ندارد.
به همین منوال است که شما درحالیکه دولت آمریکا از بحران بدهی و کسری بودجه حتی تعطیل می شود ولی در آستانه مذاکرات هیچ پالس منفی رسمی را از زبان دولتمردان آنجا نخواهید شنید.
در همین رابطه مثال زیاد است. لذا وقتی من در آستانه مذاکرات از وزیر نفت کشورم می شنوم
تا تحریم ها برداشته نشود ما کارو برنامه ریزی بلندمدتی نمی توانیم بکنیم
به ژنرال بودن ایشان که هیچ حتی در گروهبان قندلی بودن دولتمردانی که قرار است از منافع ملی کشورم دفاع کنند هم شک می کنم.

بازنشر از پروفایل +Vahid Ashtariآیا این راهی که می رویم مسیر ترکستان نیست؟

مطالب مرتبط :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + هشت =